W tym roku obchodziliśmy 20 lecie działań dotyczących „Święta drzewa”, które jest organizowane przez Klub Gaja. Nasze przedszkole od 12 lat bierze udział w tym święcie.  Zawsze przygotowujemy tygodniową sekwencję działań, z  warsztatami, spotkaniami czy wyjazdami do lasu.  Nie inaczej było w tym roku .

W terminie od  10 do 14 października 2022 r. działaliśmy na rzecz ekologii i robiliśmy wiele ciekawych zajęć.

Wszystko zaczęło się od wysłuchania audiobooka z opowieścią pt. ”Zaczarowany dąb”.

To piękna historia opowiadająca o tym dlaczego warto szanować przyrodę, jak nie powinno się jej niszczyć i jaką magię kryją w sobie drzewa. Odwiedziliśmy nasz dąb w ogrodzie przedszkolnym i pozbieraliśmy żołędzie, z których niektórzy robili  lub układali ludziki.

Grupa I badała w ogrodzie moc drzew

11 i 12 października wyjechaliśmy na wycieczkę autokarową do Szkółki Leśnej w Jarach gdzie poznaliśmy  różne rodzaje drzew. Zbieraliśmy  leśne skarby, które ozdabiają teraz nasze kąciki przyrodnicze, albo posłużyły jako materiał do naszych prac plastycznych.  Pierwszego dnia na wycieczkę pojechały grupy: I, II i ½ gr. IV  uczestniczyliśmy w warsztacie „Dary lasu, złota polska jesień”. Natomiast następnego dnia na wycieczkę pojechały grupy: ½ gr. IV, gr. III i V. Dla nich został przygotowany warsztat „Poznanie lasu za pomocą zmysłów”. Wszystkie działania w lesie zostały przygotowane przez leśniczych z Nadleśnictwa Oborniki Śląskie. A oto krótka fotorelacja a z naszych „leśnych wypraw”.

W ciągu tego „ekologicznego  tygodnia” każda z grup zaprosiła na działania integracyjne z rodzicami pt. ”Liściasty zwierzak”. Wcześniej przygotowały kulinarną niespodziankę, którą wspólnie z rodzicami po skończonym warsztacie zjedliśmy.

Robiliśmy też wiele przepięknych  prac plastycznych  i zachęcamy do ich obejrzenia w holu przedszkola lub poniżej.

W piątek 14 października na finał naszych działań ekologicznych w ogrodzie przedszkolnym posadziliśmy mały Świerk Srebrny, dostaliśmy go od leśniczego. Nadaliśmy mu imię FELEK i zobowiązaliśmy się do tego, aby go doglądać jak rośnie.

Opracowała: Bożena Toffel