Panie Ewa – logopeda pracująca w naszym przedszkolu, zaprosiła nas dzisiaj po raz pierwszy do włączenia się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa – Dzień kolorowej skarpetki. Umówiła się z nauczycielami gr. V i III na spotkanie i na założenie różnych skarpetek w poniedziałek (22.03.). Chciała nam przybliżyć pojęcia: akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku. Rozmawialiśmy o tym jak to się dzieje, że rodzą się dzieci z zespołem Downa? Czy bardzo się od nas różnią?

Oglądaliśmy krótki film z kampanii społecznej pt.” Być człowiekiem” (warto go zobaczyć i odpowiedzieć na zadane tam pytanie).

Posłuchaliśmy też piosenki, którą wykonał  Filip Aleksander ze swoim zespołem – nazwał on swoich rodziców w tej piosence Mamela i Tatela ( świetnie, prawda?)   Ta piosenka bardzo się nam podobała.

Pani Ewa objaśnia-co to znaczy łańcuch chromosomów?

A tu kolorowe skarpetki. 🙂

Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiony został w 2005 roku, natomiast od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.